İktidara Yakın Gazete Bugün İlginç Bir Manşetle Çıktı: Türkiye’de Kaç Dolar Milyarderi Var?

Yeni Şafak gazetesi, bugünkü manşetinde dikkat çekici bir öneri sundu. Gazetenin haberinde, “zenginlerden bir defaya mahsus aktif vergisi alınsın” teklifi yer aldı. Haberde, Türkiye’deki dolar milyarderleri ve milyonerlerinin sayısına da yer verildi.

Ekonomik krizin nedenleri olarak pandemi, depremler ve Ukrayna-Rusya savaşı gösterilen haberde, “Pandemi, 6 Şubat 2023 depremleri ve savaşın tetiklediği küresel krizin ekonomiye etkilerini azaltmak için zenginden bir defaya mahsus ‘aktif vergisi’ alınsın” denildi.

Haberde, bu düzenlemenin küçük mükellefleri kapsam dışı bırakacağı belirtilirken, son olarak 1994 yılında DYP-SHP koalisyon hükümeti tarafından çıkarılan Ekonomik Denge Vergisi benzeri bir düzenlemenin yapılabileceği ifade edildi. “Öz kaynaklarıyla yatırım yapan cezalandırılmasın” ifadelerine de yer verildi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin maliyetinin beklenenden daha yüksek olduğu belirtilen haberde, “Türkiye’de yüzlerce holding var. Bu holdinglere bağlı iştirakler ile yönetimindeki şahıslara ait yüksek varlıklar dikkat çekiyor. Kişi ve kurumların belli bir seviyenin üzerinde varlığından vereceği yüzde 1’lik katkıyla Türkiye, depremin ağır yükünü kolayca omuzlayabilir” denildi.

Dünyadaki örneklere de yer veren Yeni Şafak, Türkiye’de 44 bin dolar milyoneri ve 18 dolar milyarderi bulunduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x